Dolgozz és tanulj hatékonyan otthon is!

Sajnos lassan véget ér a nyári szünet és a nyaralós szezon, visszatérnek a dolgozós-tanulós hétköznapok. Ha ezen tevékenységek valamelyikét otthonról végzed, akkor az alábbi tippjeink rendkívül hasznosak lesznek számodra, ugyanis megmutatjuk, hogy mik lesznek segítségedre a hatékony otthoni munkavégzésben vagy tanulásban, melyekkel könnyedén visszarázódhatsz.

1. Iktass ki minden zavaró tényezőt!

Legyen szó telefonról, TV-ről mindegyik figyelemelterelő hatással bír. Tanulás vagy munka közben sose hagyd a mobilodat a közeledben, mert rendkívül hamar azon kapod magad, hogy az Instagram-ot görgeted. A háttérzaj kapcsán kétféle állítás létezik: segíti a koncentrálást, illetve csak nehezíti azt. Tapasztald ki, hogy melyik a számodra legideálisabb. Ha Te mindenképpen szereted, hogy háttérben szól valami, akkor erre a célra a klasszikus zene a legjobb. A mi kedvencünk a the Jazz Hop Café lejátszási listája, ahol a modern és a klasszikus zene egyaránt találkozik. 

home office
téli hangulat

2. Alakíts ki fontossági sorrendet!

Fontos, hogy legyen egy ütemezett napirended, amitől nem térsz el és betartod az időkorlátokat, pont mintha órára járnál. Fordítsd hasznodra a sok szabadidőt, alakíts ki egy prioritási sorrendet az elkövetkezendő időszakban és ragaszkodj is ehhez. Igyekezz maximalizálni az aktívan koncentrálással töltött időt, csak akkor tarts rövid szünetet, amikor már lankad a figyelmed. A délelőtti órákra időzítsd a nehezebb, nagyobb energia befektetést igénylő feladatokat, a nap végére pedig az egyszerűbbeket.

3. Tervezz!

Egy jól megválasztott időbeosztás sok terhet vesz le a válladról. Ezáltal hamarabb végzel és több időd marad az önfejlesztésre vagy a hobbidra. Sok időt megspórolhatsz azzal, ha előző este vagy reggel beosztod az idődet, tennivalóidat és a napod tervezhetőbbé válik. A listakészítés a legjobb barátod ebben az időszakban. Segít a rendszerezésben, így nem lesz káosz a fejedben sem. Készíts listát az elvégzendő teendőidről, meglátod milyen felemelő érzés a munkád elvégzése után azokat kipipálni. Szerezd be a shopunkból az ikonikus planner vagy füzet egyikét és már indulhat is a tervezés! Ismerd ki, melyik napszakban vagy a legproduktívabb, mivel jól tudjuk vannak akik a reggeli pacsirták közé tartoznak ezzel szemben sokak az éjjeli baglyokhoz. Ehhez mérten oszd be a feladataidat!

UPTOSTYLE 1
UPTOSTYLE 2

4.  Tarts szüneteket!

Egy pár perces szünet gyorsan felfrissíti az agyat, ezáltal könnyebben tudsz koncentrálni a következő feladatra. Tapasztald ki mennyi ideig tudod a figyelmedet egy dologra összpontosítani, ha már nehezen tudod követni a témát vagy már egy e-mailt sincs kedved megnyitni, akkor érdemes egy rövid pihenőt beiktatni. Ebben az időben mozogj egy kicsit, vagy menj ki a friss levegőre. A hidratálás szintén nélkülözhetetlen, hogy jobban fogjon az agyad! Egy praktikus üveg az íróasztalodon segítségedre lesz ebben, így nem szükséges kiszakadnod a feladatok közül, ha megszomjazol.

5. Dolgozz csapatban!

Ha jobban teljesítesz csapatban, akkor tanulj együtt a barátaiddal. Számos olyan platform létezik, ami erre segítség lehet , legyen szó a Messengerről illetve a Skype-ról. Hívjátok fel egymást  videochat-ben, beszéljétek meg a kérdéseiteket és dolgozzatok össze ezeknek a megválaszolásában. Ez hasznos a kapcsolattartásban, illetve segíti a tananyag könnyebb megértését. Ha pedig egy meetinget kell megtartanod, akkor próbáld ki a Zoom-ot, ahol videohívás közben még a képernyődet is megoszthatod, így profik módjára prezentálhatsz.

black friday
valentin

5+1. Motiváld magad!

A motiváció nagy szerepet tölt be mindenki életében, hozzájárul a célok megvalósításához. Nincs is annál jobb érzés, mint amikor mindennel kész vagy és teljesítetted az aznapi céljaidat. A tananyag/munkanap végén jutalmazd meg magad. Írj egy fejezet végére motiváló szöveget magadnak vagy akár egy kis jutalmazást, például megnézhetsz egy filmet vagy egy részt a kedvenc sorozatodból.  Így van egy húzóerőd amivel a dolgok végére láthatsz, ezzel elősegítve a feladataid elvégzését.

A produktív tanulás vagy munka időt és energiát egyaránt igényel, ha elsőre nem is megy olyan könnyen, akkor se add fel. Kezdd a fent említett tippekkel és meglátod, mennyi időt spórolsz meg a tudatossággal. Hajrá!